Praca z małym wojownikiem

Udostępnij

Czy każdy trener może prowadzić grupę dziecięcą? Czego wymagają od prowadzącego mali wojownicy? Czy tylko cierpliwość jest kluczem do sukcesu? Natalia Stojanowska rozmawia z Renatą Baklińską (3. dan) z Gdańskiego Klubu Kyokushin Karate.


Natalia Stojanowska: Karate trenujesz od najmłodszych lat. Prowadzisz grupy dla najmłodszych, choć nie tylko. Spod Twojej ręki wyszło wielu dobrych zawodników karate. Czy treningi z dziećmi wymagają jakiegoś specjalnego przeszkolenia?… Może cierpliwości?

Renata Baklińska: Oczywiście potrzeba przede wszystkim DUŻO cierpliwości, jak również odnalezienia w sobie po części dziecka. Przede wszystkim jednak należy poznać motorykę dziecka, jego rozwój fizyczny i psychoruchowy, aby równomiernie wspomagać rozwój ciała młodego adepta sztuk walki. To właśnie dlatego, ja jako trener, cały czas staram się podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje uczestnicząc w obozach szkoleniowych oraz seminariach instruktorskich.

NS: Od ilu lat prowadzisz grupy dziecięce i jakich najmłodszych adeptów karate szkoliłaś?

RB: Od około 12 lat prowadzę grupy dziecięce w Gdańskim Klubie Kyokushin pod okiem shihana Bogusława Jeremicza. Od kilku lat wprowadziliśmy również treningi dla najmłodszych. Można u nas trenować począwszy od 4 roku życia. W naszym Klubie najmłodsi trenują w pięciu różnych grupach z podziałem na wiek i stopień zaawansowania.

NS: Czym różni się trening dla grupy dziecięcej w wieku 4- 6 latków od grupy dziecięcej w wieku 7 lat? Czy jest jakaś różnica?

RB: Treningi dla dzieci opierają się w głównej mierze na zabawach ruchowych i sprawnościowych z elementami sztuki karate. Oczywiście, im dzieci są starsze i posiadają dłuższy staż treningowy, to można wprowadzać, i tak też robimy, coraz więcej elementów treningu karate i z każdym treningiem go rozbudowywać.

NS: Jak liczne są grupy dla najmłodszych? Czy łączysz treningi grup 4-6 latków z grupą 7 latków?

RB: Prowadzone przeze mnie dziecięce grupy treningowe są bardzo liczne, szczególnie te najmłodsze w wieku 4-6 lat, ale także grupy początkujące. Nigdy nie łącze grup wiekowych, gdyż uważam, że to nie byłoby dobre rozwiązanie. Każda dziecięca grupa wiekowa prowadzona jest przeze mnie oddzielnie, w tym również z podziałem na poziom zaawansowania.

NS: Czy mogłabyś opisać przykładowy trening dla najmłodszych? Jak zazwyczaj wygląda taki trening? Ile trwa?

RB: Czas trwania treningu jest uzależniony od grupy wiekowej. Treningi karate grupy 4-6- latków trwają 45 minut, zaś grupy 7-12 latków – 60 minut.
Każdy trening, niezależnie od grupy i poziomu zaawansowania rozpoczyna się rozgrzewką w miejscu lub w ruchu, a następnie – w zależności od grupy wiekowej i poziomu zaawansowania – rozpoczyna się główna część treningu, podczas której uczymy się lub powtarzamy techniki karate, zarówno ręczne jak i nożne, wykonujemy ćwiczenia sprawnościowo-siłowe, które mają na celu w głównej mierze wzmocnić mięśnie. Cały trening przeplatany jest zabawami.

NS: Czy dla najmłodszych są organizowane dodatkowe formy szkolenia, np. obozy.

RB: Oczywiście, że tak. Nasz Klub co roku organizuje obozy letnie m.in. w Dębinie czy w Piechowicach oraz seminaria zimowe w Ciechocinku czy Inowrocławiu. Oprócz tego, organizujemy dzieciom treningi nocne z nocowaniem w Dojo. Jest to duże przeżycie dla najmłodszych i świetna zabawna. W okresie letnim wychodzimy z dziećmi i prowadzimy treningi na plaży.

NS: Bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę kolejnych sukcesów w pracy z dziećmi.

Autor: Natalia Stojanowska

Oceń ten wpis!

Kliknij w gwiazdkę

Średnia ocena tego wpisu 0 / 5. Liczba ocen: 0

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *